o mně

matej

Jsem Matěj...

…a mám rád dřevo. Práce s tímto přírodním darem mne ze srdce naplňuje. Toto propojení mi umožňuje tvořit unikátní výrobky, v kterých je vždy kus mě a všechny dary, které při výrobě přicházejí. Ať už vyrábím krokev, vydlabávám vnitřek didgeridoo či pečlivě ladím flétnu, vždy si hraju. Hra je totiž to zásadní, co mi umožňuje lehce proplouvat všemi činnostmi. A to mě baví!

O dřevotvorbě

Matějova dřevotvorba je projekt, který jsem založil pro spojení řemesla a výroby nástrojů. Ale fyzicky náročná práce tesaře stojí přece na opačné straně než jemná až umělecká tvorba hudebních nástrojů, že?

Avšak právě tato dualita mě činí šťastným.

Miluji opracovávání velkých těžkých trámů, z kterých postupně vzniká přístřeší nového domova. Když však potřebuji vyrovnat fyzický nápor, jdu vyrobit nějaký nástroj. Či vyřezat sošku, vysoustružit misku či dřevěnou káču, s kterou si bude hrát bezstarostné dítko. A to mě vyrovnává a zceluje v komplexní a spokojenou bytost.

poselství dřeva

Dřevo vnímám jako dar Matky Země. Stromy nám poskytují stín a bezpečí, když pobýváme v lese.

Každý strom jednou odumře, zůstane po něm jeho tělo a my jej můžeme s poděkováním zpracovat. Můžeme si postavit dům, položit dřevěnou podlahu a obdivovat jeho krásnou strukturu. Mrtvý strom tak žije dál v nové podobě, jeho odkaz tu zůstává a slouží nám mnoho dalších let.

Když pak jednou definitivně doslouží, můžeme dřevo věnovat ohni, popel dát Zemi a tento kdysi živý strom tak přenést zpět na začátek koloběhu života. Dřevo lze jako jeden z mála materiálů stále donekonečna recyklovat a znovu prožívat cyklus zrození, života a smrti.

Taky v tom vidíte to důležité poselství?

banner_about

Jak získávám dřevo?

Materiál na konstrukce pochází z pily či v případě suchých hranolů od dodavatele.

Materiál na výrobu nástrojů získávám a následně zpracovávám sám. Větší kusy si sám řežu pilou a suším na zahradě, což trvá několik let. Dřevo na flétny či didgeridoo mi průběžně samo přichází při mým výpravách do lesa a jsou to vždy velmi zajímavé kousky. Navíc bývají většinou suché, mnohdy již i poznamenané houbami či brouky, což jim dodává naprosto jedinečný a nenapodobitelný vzhled. Příroda je v tomto ohledu velice kreativní a já to obdivuji. Rád pak poskytuji mým zákazníkům v podobě vzhledově zajímavých výrobků.

Jiné kusy mi vozí přátelé či přímo zákazníci s prosbou, abych jim z jejich kousku vyrobil konkrétní nástroj.

Ruční práce

Kde to jde využívám ruční nástroje. Ruční práce je nádhernou meditační technikou. Kdo jí jednou propadne, již nechce dělat jinak. V dnešní době lze mnohé činnosti nahradit automatizovanými stroji, které Vám například vyrobí kompletní krov podle dokumentace a na stavbě pak už jen stačí vše poskládat podle návodu.

Ale kde je v tom to kouzlo a ten duch práce zručného řemeslníka? Opravdu chcete bydlet ve sterilním domě bez duše nebo si raději vyberete několik zkušených řemeslníků, kteří svým umem postaví jedinečný dům, kde se budete cítit dobře?

Posouzení nechám na Vás, já preferuji tu druhou možnost a zároveň se jí sám věnuji. Rád Vám pomůžu vytvořit unikátní stavbu či nový nástroj, který bude osobním průvodcem Vaší cestou životem.